Lékař Teplice s.r.o.

Chirurgie - MUDr. Jaroslav Bartoš ml.

Centrum kýly

Kýla

Jedná se o vysunutí části útrob štěrbinou ve stěně břišní tak, že vzniká hmatné a většinou bolestivé vyklenutí, které lze v počátečních stádiích zamáčknout a vrátit zpět do dutiny břišní. Kýla může být vrozená nebo získaná. Vzniku kýly přispívá jednak oslabení břišní stěny (např. ve stáří) a jednak zvýšený tlak uvnitř břišní dutiny (např. v těhotenství, při dlouhodobém kašli, při chronické zácpě nebo při namáhavé fyzické práci).

Pro vznik kýly jsou na stěně břišní predispozičně oslabená místa jako jsou např. třísla, pupek nebo jizvy po operacích. Kýla se skládá z kýlní branky (otvor ve stěně), kýlního vaku (skrze branku vysunutá nástěnná pobřišnice) a obsahu kýlního vaku (tenké či tlusté střevo a tuková předstěra).

Nejčastější kýlou je kýla tříselná. Ta vystupuje nad tříselným vazem skrze přirozeně oslabené místo břišní stěny. U mužů může dosahovat do skrota (potom se nazývá skrotální kýla), u žen do stydkých pysků. Kýla je jedno z nejčastějších chirurgických onemocnění.

Kýla je jednou z nejčastějších diagnóz, se kterou se setkáváme v chirurgické ambulanci. Proto se věnujeme širokému spektru operačních zákroků, tak abychom vždy nalezli ideální variantu pro daný typ hernie (kýly). V posledních letech převažují zejména u tříselných kýl operace miniinvazivní - laparoskopické, které urychlují dobu rekonvalescence a zkracují pracovní neschopnost.

Příznaky

Kýla nemusí dlouhou dobu způsobovat žádné potíže. U některých pacientů může na druhou stranu i malá kýla působit bolesti při napínání svalů břišní stěny, poruchy střevní pasáže, nadýmání apod. Hlavním příznakem kýly je elastické a někdy bolestivé vyklenutí. Při uskřinutí kýly (tj. uzavření kýlní branky, při němž se zaškrtí obsah kýlního vaku) dojde během několika hodin k poruchám prokrvení uskřinutého obsahu kýly (např. střevo) a k jeho odumření. U mužů může způsobit tlak tříselné kýly na semenný provazec poškození varlete.

Léčba

Spontánní vyhojení se nedá očekávat. Podpůrné prostředky (různé korzety a zpevňující pásy) také nevedou ke zhojení. Jedinou možností, jak kýlu vyléčit - je operace. V zásadě jsou dva druhy operací, které se významně liší. Každá z metod má své výhody a svá úskalí. V prvním případě jde o klasickou metodu, která se provádí řezem nad kýlou a jejím ošetřením. Branka je při této metodě uzavřena jejím zašitím nebo tzv. „bez napětí" za použití síťky. Druhou možností je metoda laparoskopická, tedy miniinvazivní. Provádí se speciálními instrumenty zavedenými několika malými řezy do břišní dutiny. V tomto případě je kýlní branka uzavřena speciální sítí zevnitř z dutiny břišní.

Rizika operace

Každý operační zákrok nese určitá rizika. U kýly se jedná o rutinní zákrok zatížený minimem komplikací. Způsobuje je např. nesnášenlivost materiálu, pooperační komplikace v ráně, nedostatečné fyzické šetření a obezita. Určitý počet recidiv vzniku kýly se vyskytuje při všech operačních metodách. Všechna rizika i výskyt znovuvytvoření kýly se dají minimalizovat pečlivým naplánováním operace, výběrem vhodné operační metody a dodržením pokynů lékaře.

Pooperační průběh

Pro dosažení očekávaného výsledku operace respektujte všechna lékařská doporučení. Pobyt v nemocnici se obvykle pohybuje mezi jedním až třemi dny podle místa a rozsahu kýly. Pooperační průběh je u klasické techniky o něco méně komfortní a zdlouhavější. Bolesti po operaci jsou dobře ovlivnitelné léky.

Pracovní neschopnost

Většinou se pohybuje v rozmezí 1-6 týdnů v závislosti na charakteru zaměstnání a pooperačním průběhu.

Provádíme tyto operace kýl:

  • Tříselné kýly laparoskopicky i klasicky
  • Pupeční kýly
  • Břišních kýl
  • Kýl v jizvě
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení