Lékař Teplice s.r.o.

Chirurgie - MUDr. Jaroslav Bartoš ml.

Centrum kýly

Kýla

Jedná se o vysunutí části útrob štěrbinou ve stěně břišní tak, že vzniká hmatné a většinou bolestivé vyklenutí, které lze v počátečních stádiích zamáčknout a vrátit zpět do dutiny břišní. Kýla může být vrozená nebo získaná. Vzniku kýly přispívá jednak oslabení břišní stěny (např. ve stáří) a jednak zvýšený tlak uvnitř břišní dutiny (např. v těhotenství, při dlouhodobém kašli, při chronické zácpě nebo při namáhavé fyzické práci).

Pro vznik kýly jsou na stěně břišní predispozičně oslabená místa jako jsou např. třísla, pupek nebo jizvy po operacích. Kýla se skládá z kýlní branky (otvor ve stěně), kýlního vaku (skrze branku vysunutá nástěnná pobřišnice) a obsahu kýlního vaku (tenké či tlusté střevo a tuková předstěra).

Nejčastější kýlou je kýla tříselná. Ta vystupuje nad tříselným vazem skrze přirozeně oslabené místo břišní stěny. U mužů může dosahovat do skrota (potom se nazývá skrotální kýla), u žen do stydkých pysků. Kýla je jedno z nejčastějších chirurgických onemocnění.

Kýla je jednou z nejčastějších diagnóz, se kterou se setkáváme v chirurgické ambulanci. Proto se věnujeme širokému spektru operačních zákroků, tak abychom vždy nalezli ideální variantu pro daný typ hernie (kýly). V posledních letech převažují zejména u tříselných kýl operace miniinvazivní - laparoskopické, které urychlují dobu rekonvalescence a zkracují pracovní neschopnost.

Provádíme tyto operace kýl:

  • Tříselné kýly laparoskopicky i klasicky
  • Pupeční kýly
  • Břišních kýl
  • Kýl v jizvě

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info